Sat Nam armas Kundalini Stuudio pere!
 
"Life is a flow of Love."
                       ~ Yogi Bhajan
 
 
 
Lõdvestu. Usalda. Võta vastu.
 
Minu jaoks on selle suve märksõnad olnud: lõdvestu, usalda ja võta vastu. Need pole genereeritud mõistuse poolt, vaid on tulnud taipamistena ei-tea-kust. Nimetagem seda kohta tinglikult siis Universumi Raamatukoguks. Tunduvad nagu lihtsad sõnad, aga kui igal neist eraldi mediteerida ja sügavamale sõna tähendustesse sukelduda, siis avaneb imeline maailm, ühtsusteadvus. Avaneb see sagedus, kuhu inimkond on praeguses protsessis liikumas ja ennast n.ö sisse logimas. Oleme ülestõusmisprotsessis. 
Kõik selles universumis muutub kogu aeg, igal hetkel. Ka sina oled juba muutunud võrreldes selle hetkega, kui alustasid nende ridade lugemist loetud sekundid tagasi. Kuna praegusel eluetapil toimuvad muutused eriti kiiresti ja eriti intensiivselt, siis kogeme inimestena palju hirme (eriti hirmu muutuste ees, sest see toob kaasa teadmatuse tuleviku suhtes) ja vastupanu, see väljendub pingetes meie kehas.
Muutused toimuvad nii kui nii, kas me tahame seda või mitte, sest oleme osa Suurest Mängust ning tegelikult polegi meil muud varianti kui alistuda Elu Mängule ja lõdvestuda sellesse, mis on. Proovi, katseta - kui sinu elus tuleb järgmine olukord, kus on hirm, viha, pinge, ebameeldivus jne, tahaks võidelda ning teistele kohta kätte näidata, siis tuleta selles olukorras endale meelde, et sa lõdvestuksid (sellesse, mis hetkel on), usaldaksid (seda olukorda, mis hetkel on) ja võtaksid vastu (selle olukorra sellisena nagu see on just sellel hetkel). Lase keha hingamise abil teadlikult lõdvaks, selle asemel, et see pinges hoida ning pane tähele, mis juhtub... Varsti koged, et su teadvuse seisund hakkab muutuma; koged ühtsusteadvust ja seda, et kõige taga on armastus - ükskõik, kuidas see väliselt teistmoodi meile alguses ka tundub.
Ek Ong Kaar...Looja ja loodu on üks... 
 
Meditatsioonisoovitus
 
Septembrisse sobib hästi meditatsioon, mis vabastab hirmu tuleviku ees: Meditation for Removing Fear of the Future. Kaasa loitsimiseks vali omale internetist või Spotifyst sobiv versioon mantrast "Dhan Dhan Ram Das Guru".
 
Joogatunnid
 
Alates septembrist toimuvad joogatunnid taas tööpäevadel igapäevaselt, alustavad ka uued grupid. Näiteks T hommikuti on enne tööpäeva võimalus tulla joogatundi Katrin Rõõmusoksa juurde, K hommikuti (16.09 - 14.10) on võimalus Kalli Suga tundides läbida jooga baaskursus neil, kellel pole see veel läbitud.
Alustab perejooga ning jätkuvad noortejooga 11+ tunnid kolmapäeviti; hatha jooga, rasedate jooga ning beebijooga tunnid neljapäeviti, TRE harjutused reedeti. E kell 19.30 jääb toimuma ka ONLINE tund ja selle salvestus neile, kes ei saa või ei soovi kohapeal osaleda. Jätkame ka regulaarsete Sadhanatega vähemalt 1x kuus.
Erandina on septembris joogatunnid kell 11.00 ka kolmel pühapäeval, tunde viib läbi Tiina Seeman.
Hoia silm peal stuudio tunniplaanil, et olla kursis tundide toimumise ja muudatustega.
 
Kuidas osaleda Online tunnis?
  1. anna oma soovist teada: kundalinistuudio@gmail.com
  2. kanna palun oma panus 10€ Kundalini Stuudio OÜ a/a-le EE592200221058485139 
  3. sulle saadetakse ZOOMI link joogatundi sisenemiseks
 
Kuidas osta esmaspäevase joogatunni salvestust?
  1. anna oma soovist teada: kundalinistuudio@gmail.com
  2. kanna palun oma panus 8€ Kundalini Stuudio OÜ a/a-le EE592200221058485139
  3. sulle saadetakse link joogatunni salvestusega. Link on aktiivne 7 päeva.
 
Hinnad alates septembrist 2020.
Alates 1.septembrist tõusevad veidi hinnad Piret Jõemägi tundides: kuutasu (leping stuudioga) 45€, 5x kaart 65.00, 10x kaart 120.00.
 
 
 
Retseptisoovitus
 
Kuna Piret Jõemägi põhigrupi joogatundides keskendume septembris silmade tervisele, siis siin ka üks toetav retsept toiduhaldjas Karinilt.

Brokoli püreesupp
2 spl meelepärast õli
3 keskmist sibulat (hakkida)
2 sellerivart (hakkida)
3 porgandit (lõigata neljaks ning seejärel u 1 cm tükkideks hakkida)
3 küüslauguküünt
500-600 g brokolit (õisikud eraldada ning väiksemateks lõigata, brokoli varred, mis ei ole puitunud, kuubikuteks lõigata)
u 1,5 l kuuma vett
2-3 orgaanilist juurviljapuljongi kuubikut
soola, pipart
poole sidruni mahl
150 g india pähkleid (leotada eelnevalt vähemalt 4 tundi)
peterselli kaunistamiseks

Valmistamiskäik:
1. Kuumuta õli keskmisel kuumusel supipotis ning lisa sibulad. Hauta sibulaid mõned minutid, kuni need muutuvad klaasjaks. Seejärel lisa hakitud seller ning porgandid, kuumuta veel paar minutit. Seejärel lisa küüslauk ning kuumuta u 1 minut.
2. Lisa brokoli ja seejärel vesi. Vett lisada nii, et see kataks juurviljad. Seejärel lisada puljongikuubikud vastavalt vee hulgale. Lase keema tõusta ning vähenda kuumust nii, et supp liiga suure hooga ei keeks. Keeda u 10 - 15 minutit, et porgandid oleks pehmed.
3. Samal ajal valmista india pähklitest kreem: nõruta leotusvedelik ning pane pähklid blenderisse, lisa 250 ml vett ning püreesta kreemjaks. Vajadusel võid püreestamise ajal lisada veidihaaval vett.
4. Kui supp on keenud, püreesta see kas saumikseriga või kuumakindla blenderiga. Püreestamise käigus lisa ka india pähkli kreem.
5. Maitsesta soola, pipra ning sidrunimahlaga (lisa vähehaaval). 
 
Kuidas silmade tervist igapäevase toiduga toetada?
 
Silmad nagu paljud teised organid kehas vajavad toitaineid. Silmade tervise seisukohast on eriti oluline, et toidus leiduks piisavalt antioksüdantide poolest rikkaid puu- ja köögivilju. Antioksüdantide tarbimine aitab aeglustada silma väga tähtsa osa, kollatähni kärbumist. Toidulaud peab sisaldama mõõdukas koguses vitamiine ja mineraalaineid. Tarbida võiks antioksüdantseid vitamiine C, E, A, aga ka tsinki, seleeni, luteiini, seaksantiini, oomega-3-rasvhappeid ja mustikaekstrakti.

Luteiin ja seaksantiin on taimsed pigmendid ning antioksüdandid, mis kuuluvad karotenoidide rühma. Nad kaitsevad silmi kahjuliku UV-kiirguse eest ja ennetavad silmahaigusi. Mõlemad sisalduvad silma kollatähnis. Luteiini ja seaksantiini leidub kõige rohkem rohelises lehtviljas, paprikas, brokkolis, kõrvitsas ja kiivis.
Loomses toidus sisaldab luteiini ja seaksantiini ainult munarebu. Soovituslik luteiini kogus on 6-20 mg päevas.
Kes luteiini kõige rohkem vajavad? Luteiini vajavad enam vanurid, suitsetajad, menopausis naised ja siniste silmadega inimesed, kelle silmades on vähem kaitsvat pigmenti melaniini.

Oomega-3-rasvhapped on olulised silma võrkkesta arenguks imikueas ning normaalse nägemisfunktsiooni säilitamiseks täiskasvanud eas. Positiivne mõju nägemisele ja ajule ilmneb siis, kui päevas tarbitakse 250 mg dokosaheksaeenhapet.

A-vitamiin on antioksüdant, mis mängib hea nägemise juures väga olulist rolli. See hoiab silma limaskesta niiskena ja kaitseb seda bakterite eest, vähendades seeläbi nakkuste riski. A-vitamiin aitab silmadel pimedas kohaneda. A-vitamiini puudus võib põhjustada kanapimedust ehk hämaras ja pimedas nägemise häireid, silmade kuivust ja sarvkesta pehmenemist.

C-vitamiin ehk L-askorbiinhape on antioksüdant, mis osaleb ka oksüdatsioonivastases protsessis kaudselt mitme ensüümi aktiveerijana. Askorbiinhape toetab silmades olevaid veresooni, tagades nende elastsuse ja takistades kae moodustumist.

E-vitamiin on mitmes vormis esinev antioksüdant, kuid inimese organism omastab seda kõige paremini alfa-tokoferoolina. E-vitamiini puuduse üks tunnustest on nägemise halvenemine. See silmade jaoks oluline vitamiin aeglustab kollatähni kärbumist, takistab kae moodustumist ja tugevdab kapillaaride seinu.

Tsink on mineraalaine, mis aitab A-vitamiinil imenduda ja luua melaniininimelist pigmenti, mis kaitseb silma ultraviolettkiirguse eest. Tsink on oluline tegur immuunsüsteemi toimimises ja antioksüdantses kaitses. Lisaks aitab tsink parandada pimedas nägemist ja hoiab ära kollatähni kärbumist.

Seleen on vajalik selleks, et e-vitamiini paremini imenduks. See on antioksüdant, mis soodustab kapillaaride arengut ja parandab vereringet, sealhulgas silmades.

Mustikaekstraktis sisalduvad toimeained parandavad nägemist hämaras ja pimedas. Lisaks tugevdavad need väikeste veresoonte seinu ja parandavad silmade vereringet. Samuti aitavad mustikas olevad ühendid kaitsta silma võrkkesta ja veresooni oksüdatiivsete kahjustuste eest.
 
 
 
Kes on kes Kundalini Stuudios?
 
Selles rubriigis tutvustame vahvaid ja tegusaid Kundalini Stuudios tegutsevaid õpetajaid ja abilisi, tänu kellele on stuudio just selline koht, nagu see on - õdus joogakodu meile kõigile.
Seekord tutvustame Ülle Lemberit, kes juhendab stuudios juba mitmendat aastat rasedate jooga ja beebijooga (0-12 kuud) tunde.

Kõigepealt sai minust ema. Keskkoolis ei olnud keegi maininud, et emaks olemine võib olla elukutse. Nii et olin üsna õnnelik, kui selle avastasin. Minu esimesed kolm last andsid mulle võrratu kogemuse – igaüks erineval moel.
Seejärel sai minust ka ämmaemand. Teekond emast ämmaemandaks võttis mitmeid aastaid aega ning paljuski olid mulle toeks just need, minu enda kogemused emaks saamisest ja ema olemisest. Sünnituste kogemused panid mind esitama "miks?" küsimusi: miks ei tohi sünnituse ajal liikuda, miks viiakse lapsed lastetuppa, miks neid toidetakse ainult piiratud ajal…

Arvan, et minu puhul tekkis teadlikkus endast just vastandumise kaudu, ebamugavuste kaudu nõukogudeaegsetes sünnitusmajades, raskuste kaudu. Tundsin, kuidas minu sisetunne erines tohutult sellest, kuidas mind sünnitusel ja sünni järgselt käituma suunati. Ja need lõputud „miks?“ küsimused aitasid seda teadlikkust paika loksutada ning suunasid mind õppima ämmaemandaks.
Joogani jõudsin ma kuidagi üsna äraspidisel viisil … või kas see ikka on äraspidine? Tavaliselt õpitakse enne – praktiseeritakse kogenuma õpetaja käe all – ja siis ehk saab mõnest õpilasest ka õpetaja. Mina aga asusin pea kohe õpetama ja alles selle kaudu õppisin ise juurde. Ma puutusin elus esimest korda joogaga kokku 1990. aasta alguses beebiootel emade rühmas, kus noore ämmaemandana oli minu roll vastata emade küsimustele ja rääkida lahti sünnitusel toimuv. Jooga juhendaja seal rühmas oli „sama värske“ kui mina, sest enne polnud Eestis keegi rasedate joogat teinud. Ja üsna pea avastasin, et see, mida me seal joogatunnis teeme, sarnaneb paljultki sünnitaja käitumisele sünnituse ajal – sedalaadi käitumisega, mille kohta ma ämmaemandana teadsin, et see aitab naisel hakkama saada. Teadsin juba siis, et paljud naised (ka mina ise olin seda teinud) käituvad instinktiivselt nii, aga teadsin ämmaemandapraktikast ka seda, et on naisi, kelle instinktid ei avaldu nii lihtsalt ja kelle jaoks on sünnitused raskemad.

Tegin ise igas joogatunnis kõike kaasa nii, et üsna pea jäi kõik meelde ning sattusin teise juhendaja puudumisel ka ise tundi asendama. Sealt edasi läks umbes aastake pisteliste asendamistega ning alates 1991 olingi ma valmis päris oma rühma juhendama. Loomulikult oli see beebiootel naiste rühm eesmärgiga valmistuda sünnituseks – muust joogast ma ei teadnud sellel ajal midagi. Järgneva paari aasta jooksul proovisin praktikas järgi ka kõik selle, mida teistele õpetasin: sain veel 2 last, kes sündisid juba hoopis teistes oludes – vaba liikumine sünnituse ajal, asendivalik, lapsega koos olemine, piiranguteta toitmine ja kõik muu! Selgus, et kõik minu õpetatu, pidas paika ning need joogatundide toel kogetud sünnitused olid minu jaoks võimsad ja väekad sündmused, mille najal sain ka emana paremini hakkama!
Seega alustasin ma rühma juhendamisest enne, kui ma hakkasin joogat teadlikult õppima. Tagantjärele aga tunnen siiski, et jooga oli minu sees kohe algusest peale olemas ja lihtsalt vajas väljapääsu. Minu jaoks oli selleks väljapääsuks sünnitused ja beebiootel emade jooga.
Nüüd tundsin, et on aeg hakata ka ise tavalises joogarühmas käima, et saada rohkem teadmisi - mis asi see jooga on, mida ma teistele õpetan? Mulle oli siis juba selge, et joogas on väga palju tööriistu, mis sobivad sünnitusel kasutamiseks – teadlik liikumine ja hingamine, lõdvestumine erinevates asendites jm. Joogaõpingud ja praktiseerimine laiendasid seda nägemust veelgi ja minu tundide kavad hakkasid tasapisi muutuma järjest sünnikesksemaks. Tekkis teadlikkus, mida ja kuidas õpetada. Aastate jooksul olen läbinud erinevaid kursuseid, praktiseerinud erinevaid joogastiile, aga ikka olen neist välja noppinud just selle osa, mis sobib rasedatele ja millest võiks kasu olla sünnitusel.

Ämmaemanda praktikas olin ka näinud, et sünnitusel on vajalikke oskusi viimasel hetkel raske õppida, kuigi enamus ämmaemandaid üritavad naisi suunata. Abi on ikkagi rasedusaegsest harjutamisest – ideaalis vähemalt 2, aga parem kui 4-5 kuud - siis on oskused sünnituseks kinnistunud ja kergemini kasutatavad.
Minu kaugem eesmärk tundides on alati sünnitus. Siiski olen tajunud, kuidas jooga (teadlikkus) kasvab minu sees justkui iseenesest ka ainult harjutamise kaudu (teen alati tunnis enamasti ise harjutusi kaasa/näitan ette). Ja kannustan ka naisi harjutama korduvalt ja korduvalt, sest kuigi asend või liikumine tundub esmalt lihtne, ei pruugi seda sünnituse ajal meenutada enam nii kerge olla. Teoreetiline teadmine on tihti liiga ülehinnatud – see käib sünnitusoskuste, aga võimalik, et ka joogaõpingute kohta. Sünnituse ajal lülitub meil suur osa faktiteadmistest välja ja võib ka juhtuda, et liigsed (mittevajalikud) teadmised pigem tekitavad stressi ja hirmu (mis kõik võib valesti minna) ning seeläbi takistavad sünnitust. Liigne püüdlikkus võib takistada ka emaks olemist – veidi teoreetilisi teadmisi on hea, aga need ei tohiks varjutada sisetunnet ja loomulikke instinkte. Kõige tähtsam on siiski tunda ennast koos lapsega hästi ja see ei ole kõigile kohe algusest peale lihtne. Hoolimata lugematutest koolitustest on minu viis sünnitust ja viis last mulle ilmselt elus kõige rohkem õpetanud – elamist.

Olen alati teadnud, et lapsed sünnivad enamasti ise. Jah, muidugi saab ema kaasa aidata, rohkem või vähem või ka takistada (alateadlikult muidugi, sest teadlikult ei takista keegi oma lapse sündi), kuid sünni jõud on suur. Lapsed sünnivad ka siis, kui ema ei valmistu üldse. Ja mõnel juhul on sünd ka siis ilus ja sujuv, aga mitte alati. Sünnile järgnev emaks olemine võib samuti olla sujuv ja lihtne. Siiski tunnevad paljud emad, et nad ei tea, ei suuda, ei oska ja vahel ka ei taha… – ning see kõik on normaalne. Pigem on vaja leida omad viisid selle kõigega hakkama saamiseks. Tuge võivad pakkuda titejooga rühmad, kuhu tullakse mõnikord juba 3-nädalase beebiga. Sünni järgsed rühmad emadele ja beebidele ongi selleks, et tulla koos läbi emaks olemise kogemustest, saada vastuseid oma küsimustele, läbi selle paremini mõtestada toimuvat ning leida oma tee. Seejuures oleme koos lapsega ja lapse päralt – puudutame teda, masseerime, võimleme, suhtleme temaga ja lõpuks ka aitame tal süüa ja puhata.

Just jooga kaudu olen mina saanud teadmise, et elu on teekond, igaühel erinev nii nagu ka sünd või emadus või nagu ka teekond jooga juurde. Minus on ka kindel teadmine, et emana tahame me alati oma lastele parimat. Ainult, et vahel ju ei tea, mis see parim on ja kuidas seda saavutada. Seda praktilist poolt saan ma oma tundides õpetada – nii enne kui ka pärast sünnitust.

Joogateekond on andnud mulle teadmise, et alati ei lähe kõik lihtsalt – elus ja ka sünnitusel – aga teekond meis endis vajabki raskusi, nende kogemist ja heal juhul ka nende ületamist. Ja just raskused panevad meid otsima ja leidma. Minu rühmad nii beebiootel kui ka juba beebiga emadele (www.paikesetants.ee) on otsimise ja loodetavasti vahel ka leidmise kohad. Sünnituse raskused panevad meid olema paremad emad, aga see ei tähenda, et sünnitus peaks tingimata väga raske (või ka väga kerge) olema. Usun, et sisemine tarkus viib meid elus kokku just nende olukordadega, mis meile vajalikud ja õpetlikud on. Elamise jõud on suur. Elu ongi jooga.
 
Tulekul
 
 
Sadhana
 
Järgmine Sadhana Kundalini Stuudios toimub 5.septembril kell 6.00 - 8.30, juhendab Kadri Härginen.
Sadhana on varahommikune joogide praktika, mis kestab 2,5 tundi. Sadhana töötab väga sügaval tasandil: tõstab energiasagedust, puhastab alateadvust, tervendab keha, avab südant, töötab läbi kogu tšakrasüsteemi, aitab kontakti saada oma Põhiolemusega, viib duaalsusest ühisteadvusesse.
 
Loe lisaks Sadhana kohta
 
 
 
Praktiline kundalini jooga - tervenda end ise XI.
Silmad ja kõrvad - keskendumine ja häälestumine.
 

Silmad ja kõrvad võimaldavad nägemise ja kuulmise kaudu maailma tajuda. Trauma võib aistinguid sedavõrd mõjutada, et kaob võime selgelt näha ja kuulda. Eriti kehtib see laste puhul. Kui laps on kuulnud pealt vanemate omavahelist tüli, sõnalist eemaletõukamist või sõnade abil väärkohtlemist, siis on tal soov oma meeled välja lülitada ja luua selle asemel sisemine fantaasiamaailm. Ja kui meile ei meeldi see, mida näeme, võime nägemisest sootuks keelduda või seda piirata. Kas sa kasutad prille kilbina?
Me ei näe mitte ainult füüsiliselt, vaid ka psüühiliselt ja emotsionaalselt. Nägemisega seotud probleemid võivad mõnikord oleneda pigem sellest, kuidas me sündmusi tajume, kui sellest, mis tegelikult toimus.
Kuulmine on ka meie enda sisemise hääle kuulamine - meie vajaduste ja tunnete kuulamine - ja neile reageerimine. Oma sisemuse kuulamine on sama oluline kui meist väljaspool oleva kuulamine.

Toimumisaeg: 19.09.kell 10-18
Toimumiskoht: Kundalini Stuudio, Magasini 29a-9
Juhendaja: Piret Jõemägi
 
Vaata lisaks
 
 
 
Kolmapäeva hommikuti alustab baaskursus algajatele! 
 
Kasutame teooria ja praktika omavaheliseks ühendamiseks ja kinnistamiseks regulaarseid iganädalasi kohtumisi mis võimaldavad teemadega sügavuti minna ning õpitut koheselt praktikasse rakendada. Soovijatel on võimalik osaleda ka intensiivõppe päeval, mille toimumisaeg lepitakse osalejatega kokku enne kursuse lõppu.
Koolituse lõpetamisel saab kursusel osaleja juhised, mis võimaldavad kasutada omandatud joogatehnikaid igapäevases elus ja jätkata isikliku joogapraktikaga.
Eelnev kokkupuude kundalini joogaga ei ole vajalik, kursus on sobiv alates vanusest 14+, ülemist vanusepiiri ei ole. Oodatud on nii mehed, kui naised, olenemata painduvusest, kehakaalust, haridustasemest või teistest oletatavatest eeldustest. Kundalini jooga sobib kõigile!
Algajate kursusel lubame rohkem selgitusi ja teooriat kui tavatunnis, samal ajal kogeme lihtsaid ja võimsaid kriyasid ning meditatsioone.
 
Toimumisaeg: kolmapäeviti kell 8.15-10.00 ajavahemikus 16.09.-14.10.
Toimumiskoht: Kundalini Stuudio, Magasini 29a-9
Juhendaja: Kalli Suga/Nishan Priya Kaur
 
Loe lisaks
 
 
Tulekul aastal 2021: Joogalaager Kreekas 3.-11.09.2021
 
Rõõmsate taaskohtumisteni!
 
 
In service of the divine in all, 
 
Piret Jõemägi (Jai Kartar Kaur)
+372 501 90 30
 
Facebook
Flickr
 
 
This email was sent to
You received this email because you are registered with Kundalinistuudio
 
 
SendinBlue
 
 
Uudiskirja koostas: Jaap Rajpreet Kaur
© 2020 Kundalinistuudio