Žijeme minimalismem
 
Minimalistický občasník
 
Hezký den,
 
přehoupli jsme se do září a já vám zase po čase posílám shrnutí článků, akcí
a střípků ze sociálních sítí kolem mě i projektu Žijeme minimalismem.
 
Už přes týden jsem vdaná paní Marcela Janská. Postupně upravuji změnu jména na blogu, v eBoocích i kurzech, ale chvilku to potrvá, než si na to všichni zvykneme :-). Prosím vás o toleranci, pokud někde objevíte ještě mé staré jméno. Jsem to stále já.
 
Pokud vás téma svatby zajímá, rozhodla jsem se své dojmy a pocity sepsat (první článek už je publikovaný) Tato oblast pro mě letos byla slušnou výzvou. Pojmout svatbu v duchu minimalismu jde, ale není to samo sebou. Prostředí svatebního byznysu tomu nakloněné není.
 
Tak, pojďme na novinky. Je jich dost. Zdá se, že jsem se v létě nenudila…
 
 
 
Jestli to jde udělat do minuty, udělej to hned a neodlož to. Funguje pravidlo jedné minuty v reálu?
 
Pravidlo jedné minuty. Když něco trvá méně než minutu, udělej to hned. Nenakupí se ti to a bordel budeš mít snáz pod kontrolou… Teorie super. Co praxe?
 
Už pár let pozoruji sama sebe, jestli to funguje anebo ne. Jestli je tahle rada vůbec reálně a dlouhodobě praktikovatelná. V podmínkách normální domácnosti.
Až to budu vědět, chtěla jsem o tom napsat.
 
Tedy, napsala jsem o tom raději už teď. Vidím pro i proti. Dělání drobností do minuty výborně trénuje neodkládání. Na druhou stranu může rušit mou koncentraci na jednu činnost.
 
Píšu tento Občasník, ale mezitím bych mohla udělat to, to, to a ještě to. A Občasník odložit, až na to bude čas…
 
V článku jsem popsala i dva triky na zvládání mikro úkonů, které mi vedle pravidla jedné minuty dobře fungují. Schválně, jestli fungují i vám?
 
Přečíst článek
 
 
 
Uspořádejte si svatbu podle sebe, ale ať to není moc jiné
1. díl svatební série
 
Vdala jsem se. Poprvé :-). Byla to, jak jinak, minimalistická svatba. Zároveň složitější díky jarnímu nouzovému stavu, takže veškeré přípravy jsme dělali de facto dvakrát. Jednou na květnový termín, který nedopadl, jednou na srpnový.
 
Ze svatby vzniknou postupně 3 články. První jsem už včera publikovala. Začínám nastíněním našich představ a prvním setkáním s realitou na svatebním veletrhu.
 
Vtáhnu vás do svatebního byznysu, kde minimalismus nehledejte. Fakt ne.
 
O to důležitější je umět si své představy ustát, zvlášť pokud chcete skromnou, jednoduchou a finančně nezruinuicí svatbu. Jak jsme se s tím popasovali my?
 
Přečíst článek
 
 
 
Na “zdravé” používání digitálních technologií neexistuje zázračný návod
 
V lednu jsem psala obsáhlý článek na téma digitální minimalismus. Zavázala jsem se, že se za půl roku podívám, co se změnilo a kam jsem se (pokud někam) posunula.
 
Shrnu to asi takto: zásadní změny nenastaly. Svoji pozornost na internetu si hlídám pořád. Subjektivně cítím, že ji mám častěji pod kontrolou. Nebo si to prostě méně vyčítám, protože mám odpracováno a splněno to, co jsem na počítači chtěla udělat.
 
Přesto je digitální minimalismus u mě pořád linkou, kterou chci sledovat a věnovat se jí. Jsem tu na cestě sebeovládání i nevyčítání si, když to nevyjde.
 
V článku popisuji mé kritické body v digitálu a mé malé úspěchy, kterých jsem si všimla.
 
Přečíst článek
 
 
 
Podzimní akce
 
V nejbližších týdnech se můžeme vidět přes obrazovku nebo živě:

8. září 2020 - Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je - webinář od 18h do 20h
9. září 2020 - Jak fungovat minimalisticky, když máme děti - webinář od 18h do 20h
 
Webináře nabízím jako další možnost, jak se společně propojit. Vždy se setkáváme nad praktickým tématem v malé skupince do 10 účastníků. Na webináři společně pracujeme, řešíme vaše otázky, diskutujeme a vy hned během vysílání plníte krátké zadané úkoly.
 
Přednášky na živo:
23. září 2020 – Choceň
1. října 2020 – Nepomuk
3. října 2020 – Brno - v rámci minimalistického festivalu Stačí málo
 
Další podzimní živé akce domlouvám. Jakmile budeme mít s místními organizátory vše doladěné, najdete informace tady.
 
Chystáte-li vy nebo někdo ve vašem okolí zajímavou akci, kam by se hodilo téma minimalismu, napište mi. Ráda dorazím s přednáškou nebo seminářem (více informací tady).
 
Chci zjistit víc o akcích
 
 
 
Co se děje na Facebooku a YouTube
 
Na sítích to během prázdnin celkem žilo. Zaujalo vás:
 
Otázka dne: Co s vámi dělají hromady "bordelu", které vidíte někde na návštěvě? - anketa a top 3 odpovědi
 
Čerstvá čísla ohledně vyhazování potravin - Konkrétně v Brně je to 37,4 kg na osobu/rok podle analýzy z vyhozeného jídla v popelnicích (lidé uvedli v dotaznících, že si myslí, že vyhazují cca 4 kg jídla na osobu/rok!).
 
Letní videoprohlídky našeho balkónu - V červenci to byla opravdová zelená oáza ve městě. V srpnu zas vrchol rajčátkové a ačokčové sklizně. K tomu rekapitulace prvního roku používání zakopaných olla nádob na efektivní zalévání rajčat.
 
Střípky z cest po ČR a inspirace na výlety - Úžasné užitkové i okrasné zahrady v Polabí, přírodní dětské hřiště Prelát v Mariánských lázních, zahrada zámku Kynžvart a opravená jízdárna ve Světcích u Tachova. Vše vhodné i pro děti.
 
Domácí instruktáž - Virální video, co vás rozesměje. Není nad to, když doma víme, kam patří boty a kam ručník.
 
 
Mějte se hezky. Přeji vám poklidný start do nového školního a školkového roku.
 
Marcela
 
 
Marcela Janská (Sobotová)
popularizátorka a lektorka minimalismu
 
Žijeme minimalismem
 
Zborovská 104
301 00 Plzeň

IČ: 04461509
Facebook
YouTube
 
 
Tento email jsem odeslala na adresu: .
Váš kontakt jsem získala tím, že jste si stáhli nebo koupili jeden z mých eBooků nebo jste se účastnili mého e-mailového či online kurzu nebo mé živé akce. Toto je obchodní sdělení.
 
SendinBlue