View in browser
 
 
MAREC 2019
 
 
 
   Start-upy vs. status quo
 
O tom, že startupy sú vysoko pozitívne, nemusíme diskutovať. Prinášajú zmenu, novú energiu, uhly pohľadu a posúvajú mnohé veci dopredu. Dokážu prilákať množstvo sponzorov a donorov, pretože každý chce byť súčasťou niečoho nového a ak to vyjde, možno aj objavného.
O to viac mám však potrebu poďakovať všetkým tým, ktorí dokážu podporiť aj to, čo už roky funguje a svojou finančnou podporou dokážu tieto fungujúce veci/procesy udržať.
Medzi týchto bdelých partnerov a donorov radíme aj Nadáciu pre deti Slovenska a jej grantový program Hodina deťom. Vďaka ich podpore sa nám podarilo počas dvoch rokov nielen naštartovať, ale aj udržať dva medzigeneračné dobrovoľnícke programy - Hlavičky a Čítankovo.
Deti a seniori sú dve generácie, ktoré sa v rýchlom kolobehu tohto sveta veľmi potrebujú. Nás veľmi teší, že v Bystrici máme 21 aktívnych senioriek, ktoré prinášajú deťom nielen príbehy a rozprávky, ale aj čas na spoločné písanie domácich úloh. Dobrovoľne a nezištne. Bez okázalej prezentácie. V tichosti a trpezlivo, minimálne 6 mesiacov, na 2 hodiny týždenne sú pozitívnymi príkladmi nielen pre svoju generáciu a deti, ale vlastne pre nás všetkých.
Veľmi chceme tieto medzigeneračné programy udržať a šíriť ich "know-how" aj do iných miest. Však Čítankovo už prebrala aj jedna zo škôlok v Bratislave. Nadšenkyne z Dubnice nad Váhom uvažujú o Hlavičkách. Dobrovoľníctvo seniorov tak otvára brány k aktívnemu životu v nejednom meste a účinne dokáže bojovať proti hrozbám, akými sú stereotypy vo vnímaní staroby či izolovanosť jednotlivých komunít. Veľká vďaka preto všetkým, ktorí tomu rozumejú a podporujú nás.
:: silvia
 
 
 
 
Do siete tzv. Dobropodnikov - miest, kde si môžu aktívni dobrovoľníci a dobrovoľníčky uplatniť DOBROkartu (kartu zliav a výhod) sa v Banskej Bystrici pridali ďalšie. Obľúbené kníhkupectvo Artforum a tanečné Divadlo Štúdia tanca. Na rozšírení ponuky Dobropodnikov stále pracujeme, ak máte dobrý tip - v celom našom kraji, budeme radi, keď sa nám ozvete. 
 
 
Venujte nám vaše 2 (3) %
 
Prostredníctvom vašich 2 či 3% zastrešujeme predovšetkým naše dlhodobé programy - medzigeneračné, doučovacie, asistenčné, mentorské. Päť dobrovoľníckych programov zapája do pomoci iným vyše 60 dobrovoľníčok v rôznom veku. Tie venujú 2 hodiny týždenne  približne 360 deťom.
Pomôžte nám pomáhať aj naďalej. Ďakujeme!
 
Ako poukážem 2 (3)%?
 
 
 
V Centre dobrovoľníctva sa snažíme nielen o propagáciu dobrovoľníctva ako takého, ale tiež o kvalitnú prácu organizácií s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami. Organizácie môžu svoju prácu sami zhodnotiť a na základe toho získať jednu - dve - tri hviezdičky značky kvality práce s dobrovoľníkmi/čkami. Ak si dobrovoľník/čka, značka kvality Ti môže pomôcť s výberom organizácie.
 
 
Stretnutie Infobodov o dobrovoľníctve 
 
V marci sme sa stretli s koordinátormi/kami  Infobodov o dobrovoľníctve v našom kraji na supervízno-vzdelávacom školení. Hovorili sme o výzvach v našej spoločnej práci, spoločne hľadali riešenia rôznorodé problémy a strávili spolu podnetný čas. Veríme, že pre ďalšie šírenie myšlienky dobrovoľníctva v kraji sme nabrali nové inšpirácie. 
 
Fotografie so školenia
 
 
Centrum dobrovoľníctva, n.o. |  Ružová 13  
 
|  Banská Bystrica  |  974 11
 
 

Tento email sme zaslali na {EMAIL}

 
Sent by
SendinBlue