View in browser
 
 
FEBRUÁR 2019
 
 
   Think pink! ..aby dobrovoľníctvo nebolo len slovo.
 
Priznám sa, poslednú dobu mám o dobrovoľníctvo strach. Určite za tým bude aj môj fundamentálny a prísny pohľad na veci, do ktorých sa pustím. Nič však nemení fakt, že slovo dobrovoľník sa stalo veľmi módnym a pomaly, ale isto sa z neho stáva "buzz word". Slovo, ktoré sa objaví všade tam, kde môže zvýšiť kredit danej akcie, programu či organizácie. Stáva sa podmienkou na získanie finančnej podpory, je súčasťou PR kampaní mnohých nemenovaných spoločností. Niekedy na nás doslova skáče spoza každého rohu, až mu prestávame veriť a nevidíme jeho hodnotu.
Dobrovoľníctvo je však príliš ušľachtilá záležitosť, aby z neho vyprchalo to, čo sa za ním skrýva. Jeho význam a obsah mu dávajú nielen dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ale aj my - organizácie, ktoré s nimi pracujeme. Dôsledný výber a komunikácia, ocenenie, poznanie legislatívy či vedieť jasne odlíšiť, čo je a čo nie je dobrovoľníctvo dáva predpoklad tomu, že sa z neho "buzz word" (bežné a veľmi frekventované slovo bez významu) nestane. Je to úloha nás všetkých - dobrovoľníkov, dobrovoľníčok, organizácií - tých, ktorí vieme, ako hodnotu dokáže svetu, ale aj jednotlivcovi priniesť.
A ja sa pokúsim "think pink" - myslieť pozitívne ;)
:: silvia
 
 
 
 
Jedným z dôležitých nástrojov, ktoré vám pomôžu dobrovoľníčiť je Databáza dobrovoľníckych ponúk. Je to priestor pre zverejnenie pravidelných i príležitostných ponúk pre dobrovoľníkov či dobrovoľníčky, alebo tiež vyhľadanie si jednotlivcov či ponúk priamo na mieru, podľa zvolených kritérií. Aj v tomto zimnom období máme niekoľko aktuálnych ponúk z rôznych oblastí (šport, deti a mládež, PR, kultúra a umenie, aj administratíva).
Prístup do databázy získate aj cez DobroApku, môžete si ju zadarmo stiahnuť v AppStore aj Google Play.
 
Pozrite si aktuálne ponuky
 
 
 
DOBROkarta pre aktívnych dobrovoľníkov/čky
 
V blízkej dobe pripravujeme spustenie DOBROkarty ako formu ocenenia a poďakovania aktívnym dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam. Okrem aktívnych jednotlivcov uvítame aj tipy na DOBROpodniky z Banskobystrického kraja - ponuku služieb podnikov, ktoré sa stotožňujú s myšlienkou dobrovoľníctva.
 
O DOBROkarte
 
Staň sa súčasťou nášho tímu!
 
Priamo do tímu Centra dobrovoľníctva hľadáme INSTAGRAMISTU/TKU - dobrovoľníka/čku, ktorý nás zasvätí do sveta Instagramu a pomôže nám s propagáciou našich aktivít vo virtuálnom svete.
 
Bližšie info o ponuke
 
 
 
V Centre dobrovoľníctva hľadáme rôzne cesty ako podporovať a rozvíjať dobrovoľníctvo v našom kraji. Podporte nás prostredníctvom vašich 2% a pomôžte nám prepájať svet detí, mladých ľudí i seniorov, adresne pomáhať tam, kde je to potrebné. Z vašich poukázaných 2% podporujeme udržateľnosť našich dlhodobých programov: Čítankovo, Opri sa o mňa, Spojivko, Môj svet je tvoj, Hlavičky. 
 
Ako môžem poukázať 2% (3%)?
 
 
Koncom januára sa podarilo vo Zvolene otvoriť poradenské centrum pre mladých Konekt. Vznikol vďaka spolupráci štátneho, súkromného a neziskového sektora, podľa vzoru fínskych centier pre mladých. Mladí ľudia tu získajú informácie (o dobrovoľníctve i o pracovných ponukách), odborné konzultácie, a tiež priestor na organizovanie vlastných aktivít. Konekt ponúka neformálny bezpečný priestor, pod vedením dvoch mladých koordinátorov. 
Nájdete ich na www.konektzv.sk a na Facebooku. 
 
Webstránka
 
 
Konferencia Dobrovoľníctvo v zariadeniach sociálnych služieb
 
Pozývame vás na konferenciu Dobrovoľníctvo v zariadeniach sociálnych služieb, ktorá sa koná v Banskej Bystrici dňa 16.4.2019.Získate inšpirácie pre prácu s dobrovoľníkmi v sociálnych službách, aj praktické informácie k príprave a realizácii dobrovoľníckych programov. Ak vás táto téma zaujíma, prihlásiť sa môžete do konca marca. Konferenciu zastrešuje Platforma dobrovoľníckych centier a my tu rozhodne nebudeme chýbať. 
 
Info a prihláška o konferencii
 
 
Okrúhle stoly k Inklúzii
 
Prijali sme pozvanie zúčastniť sa okrúhleho stola o inklúzii v práci s mládežou, ktoré po celom Slovensku organizuje Iuventa. Cieľom je identifikácia potrieb mladých ľudí so znevýhodnením a nastavenie skutočne inkluzívnych projektov či aktivít, ktoré budú tieto potreby reálne reflektovať. 
 
 
Centrum dobrovoľníctva, n.o. |  Ružová 13  
 
|  Banská Bystrica  |  974 11
 
 

Tento email sme zaslali na {EMAIL}

 
Sent by
SendinBlue