View in browser
 
 
JANUÁR 2019
 
 
   O ŠTAFETOVOM KOLÍKU A CESTE, KTORÁ JE CIEĽOM

   Začiatkom roka sme sa s Luciou rozhodli urobiť v kancelárii radikálny poriadok. Vzhľadom k tomu, že sme prišli o sklad, bola to pre nás naozaj nevyhnutnosť. Krabice rôznorodých tvarov a obsahov zaberali čoraz väčšiu časť kancelárie, ktorú sme začali spontánne prezývať "skladík". Jednoducho, pracovnej atmosfére to veľmi nepridávalo. A tak mi z ničoho nič, pri triedení papierov v jednej zo skríň, vypadol k nohám štafetový kolík. Aké symbolické!
Viete, nikdy som nebola vytrvalostnou bežkyňou. Na "základke" mi išli skôr šprinty. Ale časom (a asi aj vekom ;)) som objavila čaro dlhých behov. Pravidelný rytmus dýchania, meniaca sa krajina, koncentrácia, prekonávanie vlastnej nepohody a limitov. Nebežím na výkon, ale rada si užívam chvíle, ktoré beh so sebou prináša. Chvíle, keď sa cesta stáva cieľom...
   Betka Brozmanová a Správna rada organizácie mi v januári predali štafetový kolík na pozícii riaditeľky. Prevzala som ho a tak bežím... Za Centrum, za dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, za všetko dobro, čo tu vďaka dobrovoľníctvu máme, za projekty, čo sú príkladmi dobrej praxe, za to, čo nás ešte len čaká. A hlavne za prácu, ktorá mi dáva zmysel.
Priznám sa, že na štarte som mala riadne roztrasené kolená. Uvedomujem si aj veľkosť záväzku, ktorý som na seba zobrala. O to väčší obdiv má u mňa Betka Brozmanová, ktorá nielenže bola pri zrode Centra dobrovoľníctva, ale ho aj sama z pozície riaditeľky viedla 15 rokov. Som preto nesmierne vďačná, že ostáva v užšom tíme organizácie. A tak, ako mi bola skvelou šéfkou, bude odteraz aj inšpirujúcou mentorkou. Reprezentovať totiž 20 ročnú organizáciu, ktorá má už v treťom sektore svoje status quo, a zároveň ju posúvať a rozvíjať, je pre mňa naozaj veľká výzva. Mám však okolo seba úžasný tím žien, ktoré vedia byť oporou. A to je najviac.
    Takže bežím, priatelia. Vidíme sa na trati ;)
 
:: silvia
 
 
 
DOBROkarta pre aktívnych dobrovoľníkov/čky
 
Dobrovoľníkom, ktorí za uplynulý rok venovali dobrovoľníckym aktivitám minimálne 40 hodín, môžete ako organizácia poďakovať vystavením DOBROkarty. O DOBROkartu pre svojich dobrovoľníkov/čky môže požiadať organizácia registrovaná v našej databáze a žiadosťou na info@centrumdobrovolnictva.sk. Medzi partnerov, ktorí sa rozhodli pridať do siete DOBROpodnikov patrí aj MBB a.s., ktorý pripravil pre banskobystrických dobrovoľníkov/čky zľavu na Plavárni Štiavničky.
 
Viac o DOBROkarte
 
 
 
Pre mladých ľudí s túžbou vycestovať za zaujímavým dobrovoľníckym projektom je tu Európsky zbor solidarity. Ide o hlavný program EÚ, ktorý zastrešuje dobrovoľnícke príležitosti pre mladých ľudí. Po jednoduchej registrácii sa záujemcom od 18 rokov otvorí široké spektrum projektov od rôznych organizácií, s ponukou na dobrovoľnícke aktivity komunitného či sociálneho charakteru, zamerané na životné prostredie i obnovu školy poškodenej zemetrasením. 
Ak miluješ výzvy a máš záujem dobrovoľne pomáhať druhým, zapoj sa do európskeho zboru solidarity už dnes! 
Prvá výzva na predkladanie projektových žiadostí je otvorená do 7. februára 2019. 
 
Ako sa zapojiť sa dozviete tu
 
 
DobroApka
 
Stiahnite si zadarmo DobroApku pre váš smartfón. Buďte informovaní o nových dobrovoľníckych ponukách a majte ich priamo po ruke. Našu aplikáciu nájdete pre Android aj pre iOS. V roku 2018 sa nám do databázy prihlásilo cez 460 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí reagovali na 60 výziev zadaných organizáciami.
 
Sťahuj v Google Play
 
 
 
 
  
Darujte nám 2% z vašej dane a pomôžte nám podporiť dobrú vec.
Z vašich poukázaných 2% zafinancujeme réžiu piatich dlhodobých dobrovoľníckych programov, ktoré fungujú pod našou organizáciou už od roku 2007. Sú určené pre deti a mládež a zapájame do nich aj dobrovoľníčky - seniorky. V programoch sa realizuje približne 60  dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a počas roka majú dosah na viac ako 360 detí.
 
Ako môžem poukázať 2% (3%)? 
 
 
 
Service learning-ové projekty na školách
 
Poznáte service learning? Ide o inovatívnu metódu učenia sa v škole prostredníctvom služby komunite. Program "service learning" zastrešuje naše Centrum dobrovoľníctva už štvrtý rok. Vďaka partnerstvu s Nadáciou Slovenskej sporiteľne a mesta Banská Bystrica podporujeme školy a zaškoľujeme pedagógov. Projekty šité na mieru konkrétnej cieľovej skupine cez službu komunite pripravujú žiaci a študenti v spolupráci so svojimi učiteľmi. Každý rok do programu pozývame päť škôl. Tento rok napríklad vznikol na SOU Informačných technológií Študentský filmový klub. Študenti zo SPŠ Dopravnej sa povenovali téme bezpečnosti seniorov na cestách. Pozrite si vlastný plagátovú tvorbu študentov filmového klubu v našej galérii. Postupne ju budeme dopĺňať o ďalšie fotografie.
 
Fotogaléria prebiehajúcich projektov na školách
 
 
FÓRUM MVO
 
Centrum dobrovoľníctva sa už po 8. krát zúčastnilo Fóra mimovládnych organizácií, na ktorom sa stretávajú zástupcovia organizácií trietieho sektora sídliace na území mesta Banská Bystrica. Súčasťou tohto stretnutia bola aj voľba členov a členiek Rady pre mimovládne organizácie, ktorá plní úlohu poradného orgánu primátora pre tretí sektor. 
 
 
Centrum dobrovoľníctva, n.o. |  Ružová 13  
 
|  Banská Bystrica  |  974 11
 
 

Tento email sme zaslali na {EMAIL}

 
Sent by
SendinBlue