View in browser
 
 
["Centrum dobrovoľníctva"]
 
 
Jún 2017
 
 
O ríbezliach, návratoch a ľudoch hrejivého tepla

Tento týždeň som mojou malou dcérkou oberala čierne ríbezle. Zamazené prsty, sústredená práca a neustále porovnávanie, ktorá z nás koľko naoberala, ma vrátilo do detstva k starej mame do Varína. Milujem ríbezle! Ale ich zber, je pre mňa absolútna škola trpezlivosti. Vlastne som sa vždy hrozila toho dňa, keď starká cez prázdniny zavelila "ideme oberať!". Ale za ten sirup a džem v palacinkách mi tá námaha a tréning trpezlivosti stál. Práca s dobrovoľníkmi je tiež často krát o trpezlivosti, kedy "ovocie" našej práce si uvedomíme oveľa oveľa neskôr. Napríklad taká Lujza. Bolo to malé, kučeravé, nenápadné dievčatko. Chvíľami nevýrazné, trochu tvrdohlavé, ale dalo sa na ňu spoľahnúť. Skôr, ako sme mohli viesť "dospelácke" reči, odcestovala na VŠ do Brna. No a tento rok nám nastali problémy so zdravotníkom na skautský tábor. Zrazu sa z ničoho nič, po rokoch odmlky, ozvala. Že má kvalifikáciu a že veľmi rada príde. Na celé dva týždne... Čítala totiž naše zúfalé diskusie na facebooku. Lujzička je presne ten typ človeka - dobrovoľníka, ktorý dokáže okolo seba šíriť hrejivé teplo. Jednoducho príde, svojim úsmevom objíme celý svet a vám je v jej prítomnosti tak dobre. Teplo na duši. Veľmi sa na ňu teším! Aj na teplé noci pod hviezdami a dospelácke rozhovory ;).
Preto aj vám prajem príjemné letné chvíle a čo najviac dobrovoľníkov rozdávajúcich hrejivé teplo. Lebo práca s nimi dáva zmysel.
 

:: silvia
 
 
Prípravy na Týždeň dobrovoľníctva začali! Pridajte sa!
 
Máte nápady a pracujete s dobrovoľníkmi? Chcete urobiť pre komunitu niečo dobré? Ukážme spoločne, že dobrovoľníctvo na Slovensku má zmysel.  Prihlasovanie organizácií predlžujeme do 15.7. 2017.
Viac na www.tyzdendobrovolnictva.sk a silvia@centrumdobrovolnictva.sk
 
WEActiveVol tentokrát vo Vilniuse
 
V dňoch 5. až 7. júna sme sa s Miškou Šavrnochovou zúčastnili stretnutia v rámci WEActiveVol projektu v Litovskom Vilniuse, ktorého všeobecným cieľom je posilniť dobrovoľníctvo medzi ľuďmi nad 50 rokov. V prvý deň sme sa stretli s členmi rytierov Maltézskeho rádu, ktorí nám predstavili svoju rozmanitú a bohatú dobrovoľnícku činnosť. Na otázku, akým spôsobom získavajú dobrovoľníkov nám členovia organizácie odpovedali, že ochotní ľudia k nim prichádzajú sami. Nemusia robiť žiadne nábory dobrovoľníkov, lebo ľudia sami prichádzajú s iniciatívou stať sa dobrovoľníkmi v ich organizácii. V druhý deň sme boli účastné prezentácii dobrých príkladov z praxe v oblasti dobrovoľníctva seniorov v Litve.  Počas stretnutia s medzinárodnými partnermi sme taktiež plánovali a navrhovali brožúru, ktorú spoločne vydáme a ktorá bude hmatateľným výstupom projektu. Táto brožúra bude obsahovať aj príklady dobrej praxe dobrovoľníctva ľudí nad 50 rokov z každej krajiny.
:: anka kniezová::
 
 
Workshop o service learningu
 
Centrum dobrovoľníctva, s podporou Nadácie SLSP, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a mesta Banská Bystrica, podporí v školskom roku 2017/2018 realizáciu piatich service learningových projektov.
Na koordináciu každého z týchto projektov prispejeme učiteľke/učiteľovi 100€.
Preplatíme výdavky spojené s realizáciou každého z 5 projektov do výšky 150€.

Poznáte učiteľky alebo učiteľov, ktorí by sa chceli dozvedieť o tom, ako v škole plánovať a realizovať service learningový projekt? Pošlite im prosím informáciu o workshope, ktorý sa uskutoční 6.9.2017 v priestoroch Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici od 8:30 do 16:30.
Lektorkou bude Alžbeta Gregorová Brozmanová.
 
Prihláška TU
 
 
(NE)obyčajní ľudia - Veronika
 
"Dobrovoľníctvom žije celá naša rodina."
 K dobrovoľníctvu v materskom centre som sa dostala po oslovení jednej členky, či by som sa nechcela stať súčasťou a zapojiť sa do chodu a organizácie jeho aktivít. Išla som do toho a neľutujem! Spoznala som množstvo skvelých, inšpiratívnych a obetavých mamičiek, ktoré sa rozhodli, podobne ako ja, že chcú poskytnúť aj ostatným mamičkám na rodičovskej dovolenke príležitosti, ako si materstvo užiť a neprísť o psychické zdravie.
 
Celý príbeh
 
 
Facebook   Twitter   Instagram
 
 
Centrum dobrovoľníctva |  Ružová 13  |  Banská  |  974 01
 
 

Tento email sme zaslali na {EMAIL}

 
Sent by
SendinBlue
 
 
© 2017 Centrum dobrovoľníctva