View in browser
 
 
["Centrum dobrovoľníctva"]
 
Keď pomoc baví a zábava pomáha!
 
apríl 2017
 
 

Ahoj,

pred pár dňami sme boli v Budapešti na pracovnom stretnutí, kde sme zdieľali skúsenosti ohľadom dobrovoľníctva seniorov. Počas dvoch dní nás sprevádzalo jednoduché slovné spojenie – No hate. Bez nenávisti. Kampaň "No hate" je počinom Rady Európy, ktorá upozorňuje na ochranu ľudských práv a je zameraná proti šíreniu netolerancie a nenávistného obsahu na internete. Taktiež veľmi trefne a s nadhľadom upozorňuje na stereotypy a zmýšľanie.
My sme sa v Budapešti venovali téme iba zdanlivo z úplne iného súdka. Aj v prístupe k seniorom a ich zapojeniu do komunitného života mesta, či obce sa totiž skrýva množstvo stereotypov a predsudkov.
Dobrovoľníctvo sa nám javí ako jeden z najefektívnejších nástrojov v boji proti predsudkom, stereotypom, netolerancii a extrémistickému zmýšľaniu.
Vytvárajme také cesty, ktoré sú ľudské a bez nenávisti.
A buďme podporou pre tých, ktorí po nich kráčajú.

Krásne dni praje
tím Centra dobrovoľníctva
 
 
 
Tréning ProVol v plnom prúde!
 
Podpora dobrovoľníkov je téma, ktorá nás naozaj zaujíma! Aj preto sme sa ako Centrum zapojili do projektu, ktorý má pomôcť profesionalizovať zručnosti z rôznych oblastí a je určený dobrovoľníkom, koordinátorom ale aj širšej verejnosti.
Vzdelávanie ProVol sme odštartovali 6. apríla naozaj naplno. Okrem výbornej atmosféry a profesionálneho prístupu lektoriek, si štrnásť účastníčok malo možnosť zhodnotiť a rozvinúť svoje zručnosti z tém ako napr. úvod do dobrovoľníctva, timemanažment, či efektívne písanie projektov a projektové myslenie.
Najbližšie na nich čakajú vzdelávacie moduly zo základov komunikácie, PR a vzťahy s verejnosťou či manažment jednodňových aktivít. Táto séria ProVol končí v júni a chceli by sme tento rok spustiť ešte jednu priamo pre dobrovoľníkov. Okrem toho Centrum plánuje školenie akreditovať ako komplexný vzdelávací modul. Metodické výstupy budú neskôr voľne stiahnuteľné, či už pre jednotlivcov alebo organizácie.
 
Viac info o ProVol tréningu TU!
 
 
 
Dobrovoľníctvo seniorov, téma ktorá nás zaujíma.
 
V Centre dobrovoľníctva sa neustále snažíme venovať pozornosť tým oblastiam, ktoré majú veľký potenciál pre dobrovoľnícku činnosť. Zároveň však vyhľadávame tie oblasti, ktorých podpora môže priniesť úžitok viacerým stranám. Jednou z takých je pre nás aj dobrovoľníctvo seniorov. Vnímame, že aktívni seniori sú dôležitou súčasťou každej zdravej komunity. Majú veľa životných skúseností a práve svojím aktívnym životom sú príkladom, ako sá dá bojovať proti ľudskému osamoteniu a izolácii, a ako si tým zlepšiť celkový fyzický aj psychický zdravotný stav.
Na pracovnom stretnutí, v rámci projektu WeActive, sme mali možnosť stretnúť a rozprávať sa s aktívnymi seniorkami z Budapešti, ktoré pôsobia ako dobrovoľníčky v rôznych organizáciách a zapájajú sa rôznorodým spôsobom. V mnohých smeroch nás inšpirovali a dali námety, ako túto tému u nás ešte viac podporiť a rozvinúť. Že to má zmysel, vieme. V súčasnosti Centrum dobrovoľníctva ponúka svoj vlastný, dlhodobý program, ktorý sa volá HLAVIČKY. Cieľom programu je individuálne doučovanie detí, ktorých rodina si to nemôže dovoliť, a oni práve takýto individuálny prístup veľmi potrebujú. Prínos samotného doučovania má však ďaleko väčší rozmer. Medzigeneračne prepája "dva odlišné svety", bojuje proti izolácii a samote, búra predsudky a umožňuje deťom zažiť seniora aj v roli "starého rodiča", ktoré mnohé z tých detí nemajú, alebo nepoznajú. Jednoducho, "viac hlavičiek, viac rozumu." 
 
Viac o programe Hlavičky
 
Máš už svoj profil v našej DATABÁZE ?
 
Pomoc ľuďom na okraji spoločnosti, práca v komunite, služba seniorom, ochrana prírody či pomoc pri organizovaní veľkých športových podujatí. Toto všetko dokáže obsiahnuť naša databáza a zabehnutí dobrovoľníci a organizácie ju aktívne využívajú počas celého roka. Databáza  dobrovoľníkov a dobrovoľníckych príležitostí bola vytvorená na to, aby sa potenciálny dobrovoľníci a organizácie dokázali vzájomne spojiť. Je totiž výborným nástrojom na to:
  • ako získať pre svoje aktivity vzácnu dobrovoľnícku posilu
  • ponúknuť priestor pre dobrovoľnícke aktivity
  • ako čo najefektívnejšie využiť skúsenosti, potenciál a dobrú vôľu človeka, ktorý má chuť toto všetko ponúknuť.
 Ak u nás ešte nemáš vytvorený profil (či už ako dobrovoľník, alebo organizácia), možno práve teraz je ten správny čas! Dobrovoľníctvo tak môže pre teba nabrať úplne nový rozmer. 
 
 
(Neobyčajný človek ten Martin ...
 
"Spoločnými silami sme vybudovali uprostred našej dediny skautské centrum – miesto na komunitné stretávanie detí a mladých ľudí, nielen skautov. Obnovili sme starý židovský cintorín a prinavrátili sme mu dôstojnosť. V skautskej záhrade sme postavili umelú lezeckú stenu a dedinský saunový domček, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia."
 
Celý príbeh
 
 
 
Supervízie pre koordinátorov dobrovoľníkov už začali.
 
Po troch mesiacoch voľna sa nám opäť podarilo vytvoriť priestor pre supervíziu koordinátorov dobrovoľníkov. Účasť na supervízii je otvorená všetkým, ktorých organizácia je zaregistrovaná v databáze Centra dobrovoľníctva. Supervízne stretnutia sa tešia veľkej obľube. Málokedy určujeme tému - tá väčšinou vyplynie sama, zo stretnutia pri vzájomnom rozhovore. Na aprílovom stretnutí sme sa dotkli našich skúseností s tým, ako povedať druhým nie a nenosiť si prácu domov. Stretnutia vedie skúsený supervízor Roman Mojš. Najbližšia supervízia bude už 17.5. 2017 o 12.30 hod. Ak si sa ešte neprihlásil/a, vyplň prihlášku čo najskôr, počet miest je limitovaný :).
 
Prihláška na MÁJOVÚ SUPERVÍZIU
 
... alebo ako sa stretnúť
s ľuďmi podobného zmýšľania.
 
 
Ak si počas aprílových diskusií nestihol/a zažiť naše "Paulínky" z EVS, nič to. V máji a v júni chystáme v Banskej Bystrici na rôznych miestach "Stretnutia s dobrovoľníctvom" - informačno-neformálne posedenia v príjemnej atmosfére. Zoberieme so sebou aj naše dobrovoľníčky a tiež množstvo informácií a skúsenosti o dobrovoľníctve a dobrovoľníckych príležitostiach v regióne na zdieľanie. O tom, že dobrovoľníčenie má mnoho benefitov, netreba nikoho presviedčať. Ak budeš mať chuť stretnúť nových ľudí tvojej "krvnej skupiny", tak príď. Alebo posuň info o týchto stretnutiach ďalej. Budeme radi :)!
 
Mám záujem
 
 
Facebook   Twitter   Instagram
 
 
Centrum dobrovoľníctva |  Ružová 13  |  Banská Bystrica  |  974 11
 
 

Tento email sme zaslali na {EMAIL}

 
Sent by
SendinBlue
 
 
© 2017 Centrum dobrovoľníctva